19 Aralık 2013 Perşembe

ELİF ŞAFAK - USTAM ve BEN

    BUGÜN BAŞLAYACAĞIM


"Ustam ve Ben" ; Elif ŞAFAk'ın son Kitabı . Kitabın Kapağı o kadar güzel , o kadar güzel ki ! Kitabı almamda rol oynamadı desem yalan söylemiş olurum . Filleri çok severim , evimde bir sürü Fil obje baş köşeye kurulmuştur , bu ayrı konu, ama İstanbul gövdeli bu file sırılsıklam aşık oldum hemen oracıkta , Nezih Kitapevinde .
Gerçi her zaman olduğu gibi Elif ŞAFAK - Ustam ve Ben ile de tartışmaların odak noktasına oturmuş edebiyatla ilgilenen çevrelerde . Ama bu tartışmalardan uzak durarak önce kitabı okumak istiyorum , bir solukta . 16. yy'da , yolu İstanbula düşen Fil ÇOTA ile bakıcısı CİHAN'ın hikayesi , hikayeye Mimar Sinan da dahil oluyor Usta olarak . 
Jose SARAMAGO'nun "Filin Yolculuğu" kitabını da sonrasında okuyacağım  .
ŞAFAK , Ustam ve Ben ile Hindistan'dan - İstanbul'a bir yolculuğun ve şehrin masalını anlatıyor .
SARAMAGO ise , Filin Yolculuğu ile Lizbon'dan - Viyana'ya . 

"Gezginler , sonuçla ilgilenmez , süreç önemlidir onlar için , o süreçte yaşadıkları , gördükleri ve öğrendikleri , tattıkları ve tanıştıkları "

OKURYAZAR olarak ben de , masallarla ilgilenirim , şiirlerle , öykülerle , hikayelerle . Kahramanlarının yerine geçebildiğim her kitap başarılıdır benim için , yolculuğunu yaşayabildiğim her öykü amacına ulaşmıştır kitabı bitirdiğimde . Benzer bir sürü hikaye okumuşumdur , benzemez bir sürü kahraman . Önce ; Ustam ve Ben'i okuyacağım , sonra Filin yolculuğunu . İki farklı filin , iki farklı bakıcıyla , aynı yüzyılda , 2 farklı zaman diliminde , 2 farklı şehirden , 2 farklı şehre uzanan ve kesişmeyen hikayelerini okuyacağım , kendimi bulmak için .  
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder