4 Şubat 2014 Salı

UÇAN SÜPÜRGE - Eklendi, 19.03

Saat 14.00 civarı, San Pietro Kilisesinden çıktıktan sonra, önce karnımızı doyurup biraz dinlenmeye ihtiyacımız var. Sonra ki planımız Vatikan Müzelerinde kaybolmak ve Michelangelo'nun ayak izlerine basarak yolumuzu bulmak. Pizzalarımızı, Vatikan'da yedikten sonra , Vatikan Müzesinin girişine - hafiften çekinerek - geldik ve çok şaşırdık, genelde uzun kuyruklar olan Müzenin girişinde bir kişi bile yoktu, elimizi kolumuzu sallaya sallaya biletimizi aldık ve Müzenin tadını çıkartmaya başladık. O kadar çok görülecek eser var ki. Roma 5 güne sığacak bir şehir değil. Ancak, genel bilgi sahibi olabiliyorsunuz, sindire sindire Roma'yı tanımak birkaç ay sürebilir. Gerçekten Roma, Dünya Tarihini gözlerinizin önüne seriyor. Hatta, zaman zaman Roma'da yaşamanın bu anlamda zor olduğunu bile düşünüyorum, tarihle bu kadar içiçe yaşamak. Bir süre sonra insanı gerçek nerde başlıyor, geçmiş nerede bitiyor karmaşasına sürükleyebilir. Yaşadığınız zamanda, zaman kaymaları yaratabilir tarihin bu kadar gölgesi üzerinize vuruyorken yaşamak.


İtalyan Sanatçı Arnaldo POMODORO'nun yaptığı ve Vatikan Müzelerinin Bahçesinde sergilenen 
"Sphere within Sphere" isimli eseri   
      


Raffael odaları tüm ihtişamı ile ağırlamakta ziyaretçilerini 

Müzenin çıkışındaki sarmal merdivenler oldukça ilginç

Vatikan Müzelerindeki en etkileyici bölümler Sistina Şapel ve Raffael Odaları hiç kuşkusuz.
Sistina Sapel'de Fotoğrafa izin yok, sadece ayakta sessizce seyredebilirsiniz Michelangelo'nun bu muhteşem tavanını, yorulduğunuzu hissedip merdivenlere oturmaya filan kalktığınızda, görevliler gelip hemen uyarıyorlar ve bu duruma düşünce yer yarılsa da içine girsem ruh haline dönüşüyorsunuz (aynı benim olduğum gibi )...
Sistina Şapelin Tavanını ; 1508-1512 yılları arasında tamamlamış Üstad Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni. Tavanı resmederken, bilinenin aksine İskele üzerinde yatarak çalıştığı değil, iskele üzerinde ayakta durarak, başını yukarı çevirmiş ve kollarını da yukarı doğru uzatmış vaziyette çalıştığı kabul ediliyor son dönemlerde . 4 yıl boyunca böylesine zor pozisyonda çalışarak tavanı muazzam resimlerle donatıyor Michelangelo. ( Sırf bu nedenle bile Sistina Şapel'i dolaşırken yorulmamak ve oturmamak gerekiyor )
Sistina Şapel'in Michelangelo'nun şaheseri olmasının dışında çok büyük bir önemi var Katolik Hristiyan'lar için. Burası malumunuz Papa'nın seçildiği yer .Kardinaller burada toplanıyor içeri kilitleniyorlar ve Papa'yı seçene kadar dışarı çıkamıyorlar. Ne zaman ki bacadan çıkan duman siyahdan beyaza dönüşüyor o zaman Papa'nın seçildiğini anlıyor kamuoyu. Kardinaller de günlük hayatlarına geri dönebiliyorlar.

"Vatikan gezilmeli ama , Vatikan Müzeleri mutlaka gezilmeli" 

***Fotoğraflar ;  nAifce tarafından Ekim 2012 tarihinde Vatikan'da çekilmiştir ...