9 Nisan 2017 Pazar

FUJİ DAĞINDAN MEKTUP VAR


Fuji dağı, 3776 metre, Japonya’nın en yüksek dağı ve gezegenimizdeki diğer dağlardan hiç bir farkı yok! Benzer manzaralar, aynı hissedilir serinlik ve üşüyerek titreme, aynı ciğerleri şaşırtan ve yoran temiz hava ve sonrasında başlayan sersemlik ve başağrısı ve aynı 3776 metrede “Yaradana” daha yakın olduğunu duyumsama. 
Ama, Fuji dağında farklı bir şey var diğerlerinden. Diğer dağ deneyimlerinden farklı kılan da bu Fuji Dağını. 
Yaklaşık 2305. metrede bir POSTANE’si var Fuji Dağının ve dünyanın her yerine mektup yada kart atabiliyorsunuz ve Fuji Dağından sevdiklerinize kart atmak fikri bile kendinizi bambaşka hissettiriyor. Hele hele sanal yazışmaların kapsama alanına girmiş hayatınızda nostaljik bir sevinç duyuyorsunuz kalem ve kağıt kullanarak sevdiğinize ulaşma fikrinden. 
Japonya seyahatinde yanımda küçük kızım olmadığı için Postaneyi görür görmez ne manzara, ne kar, ne kahve, ne de Fuji dağı şeklinde yapılmış küçük Kekler ilgimi çeker oldu. Turumuzun Konaklama süresi boyunca, Postanede zaman geçirdim ve kızıma kart attım. Biraz kuyruk oluyor tabii, zamanı kuyrukta kaybediyorsunuz zaten. Postanede Fuji Dağı manzaralı Kartlar var. Seçim yapmanız oldukça kolay.
Japonlar, her zamanki gibi şaşırtıyorlar Fuji-San’da da. Postaneden çıktığımda otobüsümüz hareket etmeye hazırlanıyordu. Dolayısıyla, manzarayı doyasıya kaydedemedim hafızama ve de fotoğraflayamadım ama, İstanbul’a döndükten 3 hafta sonra geldi Fuji dağı manzaralı kart. Değdi bence kaçırdığım manzaraya yine de...

*  Hafızam yanıltmıyorsa dünyanın her yerine 1 hafta içinde vardığını iddia ediyorlardı Postanın ama, bizim eve yaklaşık 3,5 haftada geldi!
** Fuji Dağı şeklinde keklerden almış eşim ben posta sırasında kuyruktayken. Kyoto’ya doğru yol alırken çıkarttı ortaya, dünyaları verse bu kadar sevinemezdim ama, o kadar açmışım ki bir fotoğrafını dahi çekmeden yemişim keki , bu yüzden ne yazık ki resmi yok yayınlayabileceğim Fuji dağı şeklindeki keklerin…Fuji Dağı'ndaki Postaneden satınalacağınız Japonya kartpostalları ile sevdiklerinize 2305 metreden "burası hayatın başladığı yer" demelisiniz mutlaka :)