18 Temmuz 2013 Perşembe

SELÇUK , EFES MÜZESİ ve LEYLEKLER

Bazı tatillerde sadece deniz, kum, güneş temalı dinlenmeyi isterim. Saatlerce yüzüp, taze sıkılmış limonlu soda eşliğinde okuduğum kitaplar ya da dinlediğim müzikler, dergiler ruhumu daha da dinlendirir. Ama, kimi yıllarda tatil dediğin her kahverengi tabelanın gösterdiği ok yönünde gitmek ve her bir deliğe girip çıkmak demektir. İşte bu yıl ki tatilimi yol üstündeki tüm müzeleri gezmek olarak belirledikten sonra, öncelikle kızımı Efes girişindeki Selçuk Müzesi'ne götürmeyi ve Efes Artemis'ini göstermeyi hedefledim. Sabah 08.00 sularında vardığımız Selçuk Kasabasına hayran oldum. Daha önceki yıllarda farkına varamadığım kasabadaki "aydınlık" herşeyin önüne geçti. Gördüğüm en ilerici Kasaba, Selçuk. Arabayı Müzenin yakınlarına park edip, Müzenin açılış saatini öğrenmek için gittiğim Turist Danışmada ne yazık ki müzenin restorasyon nedeniyle kapalı olduğu bilgisini verdiler. Ama, başka zaman yıkılacağım, moralimi çok bozacak bu bilgi bile bu kasabaya duyduğum ilgiyi söndüremedi. Müzeyi gezemesek de Selçuk'u gezeriz dedim ve elimde makinam "Uğur MUMCU sevgi yolunu" dolaşmaya başladım. Aile fertlerinin kahvaltı etmek üzere oturdukları çay bahçesi ATATÜRK'çü Düşünce Derneğine ait bir yerdi. Gelirini, Selçuk içi eğitime harcadıklarını öğrendim.
Selçuk, sanata değer veren bir kasaba, bunu hemen hissediyorsunuz ama, aynı zamanda geçmişin izlerini de korumaya çalışan bir yer . Her akşam , ayrı bir mahallede gösterime giren "yazlık sinema" işte tam da bunun göstergesi .
Selçuk bir başka açıdan da çok önemli bir bölge . En sevdiğim göçmen olan Leylek'lerin göç yeri , her ilkbahar leylekleri ağırlamaya başlıyor ve onların kasabanın her yerini işgal etmelerine izin veriyor . Hatta , orada doğan leyleklere sahip çıkmak adına onları koruma altına alıyor . 2010 yılından itibaren Selçuk'ta Ege Üniversitesi işbirliği ile başlatılan çalışmada leylek yavrularına halka takılıyor ve göç yolları ile üreme alanları hakkında bilgi toplanıyor . Türkiye'de doğan leyleklerin belirlenebilmesi için halkalarda T harfi bulunuyor ...
Selçuk'tan ayrılmak istemiyoruz ama , Didyma'daki Apollon Tapınağı bizi bekliyor . Seneye müzenin restorasyonu tamamlanınca gelmeye söz vererek ayrılıyoruz Selçuk'tan .