20 Temmuz 2014 Pazar

DANTEL ve ÇUKULATANIN BAŞKENTİ ; BRÜKSEL

Paris için gezi rotamızı oluştururken, fırsat bulursak Belçika'nın Başkenti Brüksel'e de günü birlik gitmeyi planlamıştım. Plana sadık kalabildik ve Paris seyahatimizin 3. günü Yerel rehberimizin aracı ile Brüksel'e yaklaşık 2,5 saat süren bir yolculukla vardık. Yolda, Napoleon'un son savaşını yaptığı ve İngiltere - Prusya İttifak Güçlerine karşı yenildiği  Waterloo'da mola verdik. 
Waterloo Anıtına çıktık ve Müzesini dolaştık. Müze'sinden Waterloo ve Napoleon Yüksükleri bulunca çocuk gibi sevindiğimi itiraf etmeliyim.
      
Atomium
1958 yılında Brüksel Fuarı için simge olarak bu Atom figürü seçilmiş ... 


Brüksel'in simgesi "Manneken Pis" Heykeli. 
Rehberimiz; Heykelin yaklaşık 800 giysisi bulunduğunu 
ve bayramlarda ve anma günlerinde, günün anlam ve önemine uyan 
kıyafetlerin Heykele giydirildiğini açıkladı. 
Bu Heykel'in Brüksel'in simgesi olması şaşırttı beni biraz, sanırım oyunu Manneken Pis yerine Atomium'dan yana kullananlardanım :)Brüksel'deyseniz olmazsa olmazınız, tadına doyulmaz Çukulatalarını denemek olmalıdır mutlaka, Şehir Meydanı yani, Grand Palace'daki Çukulatacılarda onlarca çeşit çukulatanın hem tadına bakabilir, hem sevdikleriniz için satınalabilirsiniz, hayatı çukulata tadında renklere bulayabilmeleri için...
Midye çorbasını deniz ürünlerini sevenlere çok çok öneriyorlar, ama, ben denemeye çalışıp içemeyenlerdenim. Yine de değişik bir sunum yapıyorlar, çorba tencereleri görülmeye değer, sırf bu nedenle bile karnınız acıkınca ısmarlamanızı tavsiye ederim.
Brüksel küçücük ama oldukça zarif bir Başkent. 
Şehir Meydanına; Çukulatacılarla birlikte Dantelacılar da imzasını atıyor. Danteller oldukça pahalı, el emeği göz nuru olduğundan, bir de oldukça hoş Goblenler süslüyor vitrinleri, özellikle Goblen çanta ve yastıklar göz kamaştırıyor. 
Brüksel; Avrupa Birliğinin pek çok organına ev sahipliği yaptığından çoğu anlamda pahalı da bir Şehir. 
1971 yılından beri, her iki yılda bir, Ağustos ayında Grand Palace, son derece yaratıcı bir organizasyona da ev sahipliği yapıyor. "Çiçek Halı Festivali"    Eğer, bir Şehirkolik olarak Brüksel planlarınızın arasındaysa, seyahatinizi bu Festivale göre ayarlamanızı özellikle öneririm. 
Gönüllüler ordusu tarafından Grand Palace kocaman bir halıya dönüştürülüyor, begonya 
çiçekleri ile. Binlerce Begonya ile dokunan Halı, geceleri de müzik ve özel ışıklandırma sayesinde çekici hale geliyor ve turistlerin ilgi odağı oluyor...

***Fotoğraflar ;  nAifce tarafından 2006 Ağustos Ayında Brüksel'de çekilmiştir ...