26 Ağustos 2012 Pazar

YÜREĞİMDE TAŞIDIĞIM ŞEHİRLER ; AMSTERDAM

AMSTERDAM 
Edepsiz , sınır tanımaz ama , her sınır tanımayan gibi capcanlı , dinamik , ne dişi , ne erkek , hem dişi - hem erkek , gününü gün ederken , geceyi yaşamayı da seven , estetik ve entellektüel , sevgiden çok aşktan anlayan ve aşktan yana tavrı olan AMSTERDAM . Neşeli , uçarı , insancıl , nerede akşam orada sabah , özgür ruhlu , aklı beş karış havada AMSTERDAM . Yolunu kaybedenlerden çok , nereye gittiğini bilenlerin buluştuğu kent . Lale renkli , lavanta kokulu , kimseyi reddetmeyen bu kenti siz de reddedemiyor ve aşkına karşılık veriyorsunuz , ateşli sarılmanızla .Her sokağını içinize çekiyorsunuz öpücüklere boğarak . Yetmiyor , yüreğinizde varolan şehirleri söküp atıp , kuvvetlice AMSTERDAM'ı yapıştırıyorsunuz damarlarınıza !!! O kadar yetmiyor ki ne yaparsanız yapın , karar veriyorsunuz en kısa zamanda tekrar gelmeye bu şehre . Hem de uçağınız henüz havalanmaya bile başlamadan . Bu şehir bir kez daha gelmenizi emrediyor , gel sevişelim diyor hem gündüz , hem gece , hem ayışığı sonatıyla , hem gökkuşağı  aydınlığında . Yağmur da yağsa , güneş teninizde yaralar da açsa , yetemiyorsunuz . Kırmızı ile çizilemiyor bu şehir haritada . Bu şehir , insancıllığı , çiçekleri , müzeleri , pozitif enerjisi , bisikletli insanları , elmalı turtası , karnaval sesleri , ressamları , kraliçesi , peynirleri ve peynir için aksesuarları , "coffee shop"ları , kanalları , romantikliği , tahta ayakkabıları ve "pancake"leri ile taht kurmakta "Şehirkolik Seyyahların rotasında"4 yorum:

 1. off ne güzel anlatmışssın hala oralarda dolaşan ruhumun dış sesi olmuş bu yazı..! Tekrar gitmek hemen gitmek için can atıyorum(:

  YanıtlaSil
 2. Merhaba ,
  Bir Şehirkolik olarak İstanbul ve Prag'tan sonra en aşık olduğum kent Amsterdam ... Kesinlikle bir kez daha yolumun düşmesini bekleyenlerdenim ben de ...
  Sevgiler ...

  YanıtlaSil
 3. Amsterdam , sevdiriyor kendini bir yanı ile ...

  YanıtlaSil