20 Kasım 2014 Perşembe

FİGUERES, DALİ ve GALA

Figueres, İspanya'da küçük ve sessiz, sakin, durağan bir Kasaba, oldukça sıkıcı hatta. 
Taa ki 11 Mayıs 1904 yılına kadar. 11 Mayıs 1904 tarihinde Katalan ve dahi Salvador Dali Figueres'te gözlerini dünyaya açınca Figueres'in de şansı açılıyor hiç kuşkusuz.  

İspanya turlarının vazgeçilmez yerlerinden birine dönüşmüş durumda Figueres, bunun en büyük nedeni elbette Dali-Tiyatro Müzesi. 

Yol arkadaşım erikhirsizi.blogspot.com ile birlikte Barcelona'dan tren ile yaklaşık 2.5 saat süren bir yolculukla vardığımız Figueres'i görür görmez sevdim, öylesine sevdim ki-keşke birkaç gün Figueres'de kalsaydık diye düşündüm Barcelona yerine. 

Trenden indiğimiz anı ölümsüzleştiriyorum Figueres Tren İstasyonunda 

Dali-Tiyatro Müzesi'ni ararken, yolumuzun üzerinde karşımıza çıkan ve Dali'nin dahiliğini kanıtlayan akıl oyunu "Dali resmi çizmece" Figueres'i eğlenceli hale dönüştürüyor....

Müzeyi bulduğunuzda yerlere kadar eğilebilirsiniz selamlamak için bu Dünyanın en iyi sürrealist yapısını. 
Aslında, 1960'lı yıllarda Bina virane haldeki eski Belediye Tiyatrosu. 
 Dönemin Belediye Başkanı Ramon Guardiola i Rovira; Figueres'in Dali'ye olan düşkünlüğünü ve sevgisini binayı müze olarak kullanması için tahsis ederek gösteriyor.  Binanın Müzeye dönüştürülmesi çalışmalarında bizzat bulunuyor Dali ve tabii ortaya bu yapı çıkıyor, içindeki eserler kadar mükemmel binanın dışı da...   

Theater Museu Gala Salvador Dali building from outside
Dali, çok sevdiği Yumurta ve Ekmek kullanarak tasarlamış binanın dışını.   
Yumurta, yaşamın başlangıcını, Ekmek, kutsal olanı ve bereketi simgelemekte çünkü.

Dali, büyük aşkı Gala için yaşamış ve üretmiş. Müze; baştan sona Dali'nin Gala'ya olan aşkı ile dolu, dopdolu... Kiminde mücevher olarak ortaya çıkmış Gala tutkusu, kiminde sürrealist bir heykel, kiminde Abraham Lincoln... (Gala, bir resimde Abraham Lincoln'e bile dönüşmekte Dali'ce) 

Çıplak göz'le baktığınızda Gala, objektif'den bakıldığında Abraham Lincoln

Bu arada bir kadının Dünyanın en önemli şairlerinden ve ressamlarından ikisini aynı anda  kendisine aşık edebilmesi büyük başarı sanırım... 
Aslında Gala, Fransız şair Paul Eluard ile evliyken kendisinden 10 yaş küçük Dali ile ölene kadar sürecek olan tutkulu bir aşk yaşamaya başlıyor ve şair'den boşanıp, üstelik kızı Cecile'i de babası Eluard'la bırakıp, ressam ile devam ediyor hayatına, Eluard öldükten sonra evleniyor Dali ve Gala. 1982 yılında Gala, 1987'de Katalan Dali veda ediyor  hayata.Müzenin bahçesinde duran Cadillac ve içinden damlalar sarkan Kayık, hikayelerini öğrendikten sonra ilgimi daha da çekiyor. 
Gala'ya ait olan kayığın içinden sarkan damlalar aslında prezervatifler ve bereketi simgeliyor.
 "Yağmurlu Cadillac"'ın ise üzerinde bir Bereket Tanrıçası var, bozuk para bölümüne para attığınızda arabanın içinde yağmur yağmaya başlıyor. Cadillac'ı bir şöför kullanıyor- ki şöför kurşunlanarak öldürüldüğünü hayal ettiği oğlunu simgeliyor, arka koltukta Gala ile Dali. Henüz genç ve parasız bir ressamken, üstüne üstlük yağmur yağarken, yanından geçip giden bir Cadillac'a iç çekip bakarak bugünleri tasarlamış olduğu anlatılıyor, o günleri unutmamak için Cadillac'ının içinde yağmur yağıyor tam da üzerine.    


Hiç bir detayı kaçırmadan dolaşıyorum, o sırada bir odanın Mae West'e dönüştüğünü görünce ayrılmak istemiyorum bu Müzeden.    

Dali, Gala'ya sevdalı,biz Dali'ye...


Barcelona ve Figueres seyahatinde yol arkadaşım olan erikhirsizi.blogspot.com
fotoğraflarını benimle paylaştığı için ayrıca teşekkür ediyorum... 
Yolunuz Barcelona'ya düşerse, ne yapın edin Figueres'e de gidin ve Dünyanın en ilginç Sürrealist eserlerini barındıran Katalan Dali'nin Müzesini dünya gözü ile gezin, hem de hiç bir detayını kaçırmamaya özen göstererek...
***Fotoğraflar; nAifce ve erikhirsizi.blogspot.com tarafından Figueres Dali Theatre Museum'da çekilmiştir...

2 yorum:

  1. Yine ne güzel şeyler öğrendim sayende. Teşekkür ederim.

    YanıtlaSil
  2. Tülinciğim,
    Seninle buluşmayı çok özlemişim. Teşekkürler.
    Sevgiler

    YanıtlaSil