16 Mart 2014 Pazar

TRIER'DE OYUNCAK MÜZESİ

TRİER "SPIELZEUGMUSEUM" ( OYUNCAK MÜZESİ )
Trier Oyuncak Müzesi 1989 yılında açılmış Rolf ve Heidi SCHEURICH'e yani, özel sektöre ait bir Müze aynı, Sunay AKIN'ın İstanbul Oyuncak Müzesi gibi. Ne yazık ki Pazartesi günü "Kapalı" olduğu için gezemedim. Ancak, içinde Oyuncak Müzesi barındıran Şehirler, hoşgörülü ve barışçıl, pozitif şehirlerdir. Bir şehri "Çocukluğu ile birlikte gezen Şehirkoliklerdenseniz" Oyuncak Müzesi ana besininizdir zaten. Bugünlerde Sunay AKIN'ın "Geyikli Park"'ını bir kez daha okuyorum, daha doğrusu başucu kitabım olarak duruyor, arada dönüp tekrar okumak iyi geliyor. Sunay AKIN "Gelişmiş uygar ülkelerde oyuncak çocuklara hayalleri güçlensin diye alınırken, geri kalmış ülkelerde oyalansın diye verilir" diyerek en önemli farklılıklardan birinin altını kalın çizgilerle çiziyor.
      

                                          
         Müze bu binanın 2. ve 3. katında yer alıyor ...
www.spielzeugmuseum-trier.de


***Fotoğraflar ;  nAifce tarafından Şubat 2014 tarihinde Trier Spielzeugmuseum'da ne yazık ki Müze dolaşılamadan çekilmiştir ... 

Sunay AKIN, "Müze aklımıza ne zaman gelir?" yazısın da ise ; "Müzeler toplumların hafızasıdır. Bir ülkede aydınlanmayı, demokrasiyi ve adaleti esas kılacaksanız, atacağınız ilk adım müzecilik alanında olmalıdır." diyerek geçmişine sahip çıkıp, gelecek nesillere aktaran Ulusların ileriye gittiğini en net biçimde açıklamaktadır. 

http://www.flickr.com/photos/normisjack62/11770902036/in/photostream/ adresine girdiğinizde Müzede sergilenen oyuncak koleksiyonunu görme imkanını bulacaksınız ... 

2 yorum:

 1. Bir kaç yıl önce, ailenin turistik bir ilçedeki küçük arsası için belediye başkanına e-posta yollamıştım. Müze yapılsın, hepimiz onay vereceğiz, bağşılayacağız diye. Aylar sonra ilçenin yeni hali ile fotoğraflarını göndermişti başkan. Bakın orası çok değerlendi..diyerek. Müze fikri için tek kelime yok!!!

  Ülkemiz müzecilik yolunda neden kaplumbağa hızında yol alıyor diye düşünenler için cevap olsun.

  Bu arada " Geyikli Park" ı ben de çok sevdim ve müze keşke açık olsaymış :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tülinciğim, yazılarıma göstermiş olduğun duyarlılığa teşekkür ederim herşeyden önce .
   Evet, Müze açıklarımızı acilen kapatmalıyız, pek çok alanda.
   Seni yüreğimde taşıyorum .
   Sevgiler,

   Sil